Jakie mamy rodzaje nowotworów?

Jakie mamy rodzaje nowotworów?

Dopóki nie zachorujemy, nie wiemy, jakie mamy rodzaje nowotworów i co to jest rak? Podczas, gdy jedną z najczęściej spotykanych chorób XXI wieku jest właśnie rak, czyli nowotwór. Nazwa ta obejmuje całą grupę chorób, podczas których komórki dzielą się w sposób niekontrolowany. Utrata tej kontroli związana jest z mutacjami genów uczestniczących w cyklu komórkowym. Taki nadmierny i niekontrolowany rozrost tkanki trwa nawet po ustąpieniu czynnika, który go wywołał. Mutacje te powodują, że nowo powstałe komórki nie reagują na sygnały z organizmu.

Powstanie nowotworu złośliwego wymaga nawet kilku mutacji, dlatego też przez długi czas choroba nie daje niemal żadnych oznak. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby obciążone rodzinną skłonnością do nowotworów część z tych mutacji dziedziczą. To czy się zachoruje nie jest jednak jedynie kwestią obciążeń dziedzicznych, czy jak twierdzą niektórzy, szczęścia bądź jego braku. Każdy powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że nowotwór jest realnym zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Mówi się, że spoczywa on uśpiony w każdym z nas.

Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem, ponieważ każdy człowiek jest nosicielem 10–20 genów, które mają predyspozycje do poważnych chorób. Dzięki profilaktyce i naturalnym metodom leczenia udaje się wrócić do zdrowia coraz większej liczbie pacjentów onkologicznych. Należy pamiętać, ze nowotwór jest jedną z pierwszych z przyczyn przedwczesnych zgonów wśród Polaków. Na świecie z chorobą nowotworową żyje 40 mln osób. Z danych Polskiej Unii Onkologicznej wynika, że codziennie 300 osób w Polsce dowiaduje się, że ma raka, aż 220 z nich prawdopodobnie umrze.

Tylko w naszym kraju w 2010 roku na nowotwory złośliwe zapadło blisko 140564 osób, w tym samym czasie odnotowano aż 92611 zgonów spowodowanych właśnie tą chorobą, stanowiących 26% powodów zgonów wśród mężczyzn, a 23% u kobiet. Nowotwory są również powodem przedwczesnej śmierci co czwartego Europejczyka. Kobiety najczęściej zapadają na raka piersi, stanowi on 22,4% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Z kolei mężczyźni najczęściej cierpią na raka płuc – jest to 21,1% zachorowań na raka wśród mężczyzn. Statystycznie jednak najczęściej spotykany jest nowotwór złośliwy skóry[1].

Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów (luty 2011) wynika, że od 30 lat liczba ta szybko rośnie. Najczęstszy jest nowotwór płuc (21 tys. zachorowań rocznie), kolejny to rak piersi (10 tys.), a następny rak jelita grubego (5,5 tys.). Już w 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmowała, że liczba zachorowań na nowotwory wzrasta w niezwykle szybkim tempie. W 2012 r. zachorowało 1,8 mln ludzi a 2013 r. już ponad 14 mln ludzi, a zmarło 8,2 mln. Według tegorocznego raportu “World Cancer Report 2014” liczba zachorowań w 2025 r. może wzrosnąć z 14 do 19 mln rocznie, w 2030 ­ do 22 mln, a w 2035 ­ aż do 24 mln.

Kwestią kluczową jest tu świadomość, która pozwoli nam mądrze wystrzegać się czynników kancerogennych. Bardzo wiele zależy od nas samych – regularna obserwacja własnego ciała, mądre odżywianie się, zdrowy tryb życia oraz wspomaganie organizmu bogatymi w wartościowe składniki suplementami może w znacznym stopniu obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania, a nawet w jego przypadku ułatwi znacznie szybsze postawienie poprawnej diagnozy, co może pomóc uratować życie lub uchronić się od trwałego kalectwa. Znaczna część nowotworów jest zależnych od czynników zewnętrznych, a nie genetycznych.

Palenie tytoniu, brak ruchu, zła dieta skutkująca niedoborem witamin i mikroelementów w organizmie oraz nadwagą ­ to jedne z najczęstszych, ale również najłatwiejszych do kontrolowania przez nas czynników, które wpływają na ryzyko zachorowania. Nawet 30% nowotworów wynika z nadwagi, otyłości, braku ruchu oraz złego odżywiania, jednocześnie połowa Polaków ma nadwagę lub jest otyła i ignoruje ten fakt. Badania naukowe dowodzą, że to, co jemy, ma znaczący wpływ na wystąpienie oraz ewentualny rozwój nowotworów. Zawarte w pokarmach przeciwutleniacze i witaminy, mogą nawet blokować dostęp czynników rakotwórczych.

Jeśli jesteś osobą u której istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na raka, posiadasz np. skłonności dziedziczne oraz prowadzisz określony styl życia, podstawowym krokiem w skuteczniej profilaktyce antyrakowej powinny być odpowiednie suplementy. Dla osób, które gotowe są rzucić chorobie prawdziwe wyzwanie, istnieje skuteczna droga powrotu do zdrowia. Podstawowy warunek to likwidacja stanów zapalnych powstałych w organizmie, a regularne stosowanie odpowiedniej diety w połączeniu z mądrą suplementacją wzmacnia i oczyszcza organizm do tego stopnia, że poprawa wyników badań jest widoczna już po kilku tygodniach terapii. To naturalne metody leczenia raka.

Niejednokrotnie wystarczy zmienić nawyki żywieniowe ­ badania pokazują, że częste i regularne spożywanie warzyw i owoców znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Zawierają one bowiem wiele substancji przeciwnowotworowych. Profilaktyka jest bardzo ważna. Dieta obfitująca w warzywa i owoce nie jest jednak gwarancją sukcesu, bowiem współcześnie produkty te nie są już tak bogate w wartościowe składniki odżywcze jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Natura jednak nawet w przypadku tak ciężkich chorób przychodzi nam z pomocą. Naturalna witamina B17, czyli amigdalina występująca m.in. w pestkach moreli, w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka.

Jej zwolennicy twierdzą nawet, że jest ona w stanie zniszczyć niemal każdy rodzaj guza nowotworowego. W Meksyku terapia amigdaliną jest stosowana nie tylko po zdiagnozowaniu choroby, ale nawet w celach profilaktycznych, przynosząc bardzo dobre rezultaty. Podstawowe znaczenie dla ochrony przed nowotworami mają zalecenia zebrane przez Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który z inicjatywy Unii Europejskiej został opracowany przez międzynarodowy komitet ekspertów.

Wyraźnie zaznacza on, że w chorobie nowotworowej bezwzględnie konieczne jest wsparcie mechanizmów obronnych organizmu i osłona przed szkodliwymi skutkami ubocznym terapii konwencjonalnych, czyli chemioterapii. Nie tylko odpowiednie odżywianie i zdrowy tryb życia, ale również samokontrola i obserwacja własnego ciała to klucz do skutecznej ochrony przed nowotworami. Rak wykryty w stadium przedinwazyjnym daje szansę nawet na 100% wyleczenie. Jednak w Polsce większość pacjentów dowiaduje się o swoim stanie dopiero w III i IV stadium zaawansowania choroby.

Jakie mamy rodzaje nowotworów ?

Wiele osób, które bezpośrednio lub też poprzez chorobę kogoś bliskiego spotyka się z pojęciem nowotworu, musi zmierzyć się z zupełnie nowymi terminami medycznymi, które z jednej strony już na stałe wpisały się w język pacjentów, z drugiej – ich medyczne znaczenie nadal pozostaje niejasne. Należy pamiętać, że profil leczenia zawsze uzależniony jest od rodzaju wykrytego nowotworu. Powyższe informacje, związane z kancerogenezą, dotyczą całej grupy, jednak na względzie należy mieć fakt, iż jest ona niejednorodna. Dlatego też poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje obrazujące podział nowotworów oraz ich ogólną charakterystykę.

Nowotwory dzielimy na dwie, główne grupy, czyli:

1. Łagodne

Komórki te, podobnie jak zdrowe komórki tworzone w naturalnych procesach podziału, przypominają te, z których powstają. Co najważniejsze – nie odrywają się, dzięki czemu nie dochodzi do przerzutów nowotworowych, co jest charakterystyczne dla nowotworów złośliwych. Nowotwory łagodne rozwijają się bardzo powoli – często proces ten trwa latami. Bardzo często nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Jeżeli jednak ich umiejscowienie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu – usuwa się je chirurgicznie.

2. Złośliwe

Proces rozwoju nowotworu złośliwego nazywa się naciekaniem. Oznacza to, że wnika on pomiędzy zdrowe komórki, a tym samym – niemożliwym jest określenie granicy jego położenia. W związku z tym – bardzo często daje też przerzuty, które stale są ogromnym wyzwaniem dla medycyny. Oderwane komórki nowotworowe, transportowane wraz z krwią, mogą znaleźć się niemal w każdym miejscu naszego organizmu. Największym zagrożeniem dla życia Pacjenta jest przedostanie się komórek nowotworowych do układu limfatycznego, co może doprowadzić do zaatakowania przez nowotwór węzłów chłonnych.

W każdej z wyżej wymienionych grup wyróżnić możemy główne podgrupy obrazujące najczęstsze typy nowotworów. Podział ten przedstawia się następująco:

I. Nowotwory łagodne:

1. mięśniak

Najczęściej ujawnia się w postaci guza. Wywodzi się z tkanki mięśniowej i w zależności od źródła swojego powstania klasyfikowany jest jako:

 • mięśniak gładkokomórkowy (w mięśniach gładkich),
 • mięśniak prążkowanokomórkowy (w mięśniach poprzecznieprążkowanych).

Stosowaną metodą leczenia jest przede wszystkim chirurgiczne usunięcie guza.

2. tłuszczak

Wywodzi się z tkanki tłuszczowej. Proces jego rozwoju i wzrostu jest bardzo powolny i niejednokrotnie trwa latami. Objawia się widocznymi zmianami podskórnymi w postaci ruchomych guzków  a w przypadku braku interwencji medycznej mogą one przybierać bardzo duże rozmiary. Podobnie jak w przypadku mięśniaka, tak i w odniesieniu do tłuszczaka zaleca się interwencję chirurgiczną.

3. gruczolak

Jest nowotworem nabłonkowym, który wywodzi się z nabłonka gruczołów wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego organizmu. Z tego też względu najczęstsze miejsca jego występowania to:

 • kora nadnerczy,
 • wyspy trzustkowe,
 • przewód pokarmowy,
 • gruczoł krokowy,
 • tarczyca i przytarczyce,
 • przysadka mózgowa.

Spotyka się przypadki, kiedy gruczolaki wywołują objawy uciskowe. Najczęściej jednak rozwijają się bezobjawowo. Niejednokrotnie (należy jednak podkreślić, że nie jest to regułą) gruczolaki wydzielają następujące hormony: ACTH (powoduje chorobę Cushinga), GH (hormon wzrostu), TSH (to rzadki przypadek, ale jednak odnotowywany) oraz PRL, czyli prolaktynę.

4. naczyniak

Wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Wyróżnia się następujące typy histologiczne naczyniaków:

 • krwionośny włośniczkowy,
 • krwionośny jamisty,
 • groniasty,
 • naczyniakomięśniak gładkokomórkowy,
 • obłoniak,
 • kłębczak,
 • ziarniak naczyniowy.

5. włókniak

Wywodzi się z tkanki łącznej. Dzieli się na dwa typy:

 • miękkie
 • twarde.

II. Nowotwory złośliwe:

1. rak

Występuje pod różną postacią, wywodzi się z tkanki nabłonkowej, jest najczęściej występującym typem nowotworu złośliwego. W początkowej fazie rozwojowej najczęściej rośnie w narządzie, dopiero w kolejnych etapach przyjmuje postać naciekającą, która może przeobrazić się we wrzodziejące, a nawet krwawiące ogniska zapalne. Bardzo często występują przerzuty.

2. mięsak

 • Wywodzi się z tkanki kostnej, łącznej, tłuszczowej oraz chrzęstnej.
 • Jedynie w sporadycznych przypadkach diagnozuje się przerzuty do węzłów chłonnych, jednak bardzo agresywnemu przebiegowi choroby nowotworowej często towarzyszą przerzuty do płuc.
 • Zalecane jest leczenie łączone, czyli interwencja chirurgiczna wspomagana chemioterapia i radioterapią.

3. chłoniak

Wywodzi się z układu chłonnego. Widoczną oznaką nowotworu jest m.in. powiększenie węzłów chłonnych. W leczeniu stosuje się agresywną chemioterapię.

4. czerniak

Wywodzi się z komórek barwnikowych. Objawia się m.in. widocznymi zmianami naskórnymi – rozrostem znamion, pojawiającym się zaczerwienieniem wokół ich obwódki, nieregularnym kształtem oraz jego zmianą.

5. inne.

Statystyki

Pomimo stale rozwijającej się medycyny, nowych metod leczenia, coraz większej skuteczności oraz nieustannie wzmacnianej roli profilaktyki – statystki dla nowotworów nadal pozostają nieubłagane. Z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań (może to być również efekt zakrojonych na większą skalę działań profilaktycznych, programów diagnostycznych oraz lepszego dostępu do badań). Przykładowo: dla roku 1980 liczba zachorowań wynosiła 64820 dla kobiet i mężczyzn (łącznie), a już 30 lat później, czyli w roku 2010 ponad dwa razy więcej, czyli 140564.

Prowadzone badania statystyczne wskazują również na najczęściej występujące typy nowotworów z uwzględnieniem profilu pacjenta. Dla kobiet największym zagrożeniem okazuje się: rak piersi, nowotwór jelita grubego, rak płuca. Natomiast u mężczyzn największym stopniem zachorowalności cechuje się rak płuca, gruczołu krokowego oraz jelita grubego.

Jednak statystyka prezentuje również i bardziej optymistyczne dane, związane m.in. ze wskaźnikiem przeżyć. Nowoczesnym metodom leczenia zawdzięczamy coraz większą skuteczność. Również programy profilaktyczne pozwalają podjąć walkę z nowotworem już w pierwszych etapach jego rozwoju, co znacznie zwiększa szanse pacjenta. Dzięki temu wskaźnik przeżyć stale rośnie, co szczegółowo obrazują dane z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Dla mężczyzn nastąpił wzrost o 2,4%, natomiast dla kobiet aż o 7,6%.

Jednym z takich suplementów, który może przywrócić homeostazę, wesprzeć układ immunologiczny i  w wielu przypadkach zmienić bieg, już rozpoczętych procesów chorobowych jest ProSelect®. Opatentowana formuła ProSelect® charakteryzuje się starannym doborem składników zapewniających wyjątkową skuteczność działania. Bogactwo biologicznie czynnych i w pełni adaptogennych substancji ProSelect® mocno stymuluje układ immunologiczny i odtwarza mechanizmy samonaprawcze organizmu na poziomie komórkowym, włącznie z tworzeniem bariery anty mutagennej.

Jego skład to:

Jakie mamy rodzaje nowotworów?          Ekstrakt z Vilcacory

silnie wspomaga układ odpornościowy organizmu oraz pomaga przywrócić siły witalne. Ponadto reguluje przemianę materii oraz dostarcza codziennej dawki energii.

Jakie mamy rodzaje nowotworów?           Ekstrakt z pestek moreli

standaryzowany na zawartość witaminy B17, czyli amigdaliny, która skutecznie wspomaga układ odpornościowy i pomaga budować naturalną barierę ochronną organizmu.

Jakie mamy rodzaje nowotworów?           Ekstrakt z owoców gravioli

usprawnia układ immunologiczny i dostarcza energii do optymalizacji codziennych funkcji organizmu. Korzystnie wpływa na system immunologiczny poprawiając nasze samopoczucie i dodając energii.

Jakie mamy rodzaje nowotworów?         ProSelect®

dzięki doskonale dobranym naturalnym składnikom i opatentowanej formule stanowi bogate źródło antyoksydantów oraz substancji odżywczych, wspomagających układ odpornościowy. Preparat ProSelect® pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki, toksyny, oczyszczać krew oraz przywrócić siły witalne

Jakie mamy rodzaje nowotworów?         Ekstrakt z grzybów schitake

silnie pobudza układ immunologiczny oraz odmładza organizm, pozwalając nam dłużej zachować młody wygląd oraz lepsze samopoczucie. Jest wyjątkowo sprawnym antyutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry.

Jakie mamy rodzaje nowotworów?         Ekstrakt z Reishi

pomaga zwalczać stany zmęczenia fizycznego i psychicznego wpływając na poprawę samopoczucia oraz łagodząc skutki stresu. Ekstrakt z Reishi wspomaga układ odpornościowy i pomaga utrzymać równowagę hormonalną organizmu.

Skład: ekstrakt z ziela Vilcacora 10:1 (Uncaria tomentosa L.), ekstrakt z owoców gravioli 10:1 (Annona muricata L.), ProSelect® (zastrzeżona formuła; kompozycja antyoksydantów warzyw i owoców), ekstrakt z Reishi 10:1 (Ganoderma lucidum), ekstrakt z Schitake 10:1 (Lentinula edodes), ekstrakt z pestek moreli (Prunus armeniaca L.) standaryzowany na 1% zawartość amigdaliny, dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca), składnik kapsułki (żelatyna-składnik otoczki).

Zalecane przyjmowanie:
1-2 kapsułki dziennie. Nie przekraczać zalecanej porcji dziennej. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

3 Replies to “Jakie mamy rodzaje nowotworów?”

 1. Witam.. Mój ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa “chodzi na imprezy chemiczne” czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę www konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu – choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią “rybkę”…. Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud…. hmm

  1. Witaj Aneto, no cóż przykre to jest, kiedy lekarze medycyny, dla których studia medyczne są wybitna nobilitacją, wierzą w cuda. Pozostaje tylko się uśmiać i przestać wierzyć w lekarzy. Jak mawiał prof. Julian Aleksandrowicz ” Nie ma chorób nieuleczalnych, niedostateczna jest tylko nasza wiedza.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *